Popularne pytania na temat pomp ciepła 

Obserwujemy, że pompy ciepła są coraz częściej wybierane nie tylko w budownictwie jednorodzinnym ale i wielorodzinnym czy przemysłowym. Pomimo stale wzrastającego zainteresowania tą formą ogrzewania, nadal słyszy się mylne informacje na ich temat. W tej publikacji postanowiliśmy odpowiedzieć na najpopularniejsze pytania  i poszerzyć Waszą wiedzę.


1. Czy pompa ciepła jest głośna ? 

Na samym wstępie należy spojrzeć na normy. Każda pompa ciepła wprowadzana do sprzedaży musi spełnić szereg uwarunkowań i wytycznych, które odnoszą się do maksymalnego dopuszczalnego poziomu hałasu. Wszystkie pompy Vamos  zaprojektowane są w taki sposób, aby ich użytkowanie było komfortowe a generowane decybele były znacznie niższe niż zakładają normy. Aktualnie produkowane urządzenia instalowane wewnątrz budynku generują dźwięk porównywalny, a nawet mniejszy od tego, jaki wytwarzają kotły gazowe czy zamrażarki.

2. Czy pompa ciepła jest droga? 

Nie. Wystarczy zestawić w tabelę. Patrząc przez pryzmat jaki budżet należy przeznaczyć na projekt instalacji gazowej, wykonanie przyłącza, budowę komina oraz kotłowni (których PC nie potrzebują) i na zakup kotła kondensacyjnego, inwestycja w pompę ciepła okazuje się być znacznie tańszym rozwiązaniem. Warto zwrócić uwagę również na to,, że ceny pomp Viola  są bardzo korzystne dla inwestorów.
 

3. Czy wystarczy do ogrzania domu? 

Pompa Ciepła z powodzeniem może być stosowana jako jedyne i główne źródło wytwórcze ciepła w budynku. Ważne jest również, że pompy ciepła pozyskują energię nawet z zimnego, mroźnego powietrza i zamieniają ją w ciepło do grzania domu i użytkowe wody. Urządzenia Viola mogą pracować i ogrzewać budynek, nawet gdy temperatura na zewnątrz spada do  -25°C.

4. Czy pompa współpracuje z grzejnikami? 

Tak. Pompy ciepła pozwalają osiągać temperaturę nawet do 65°C, dlatego też mogą współpracować z grzejnikami niskotemperaturowymi. Należy pamiętać, że sprawność tych urządzeń grzewczych będzie ogólnie rzecz ujmując wyższa, przy niższej temperaturze zasilania wewnętrznej instalacji.


5. Czy pompa ciepła tylko dla nowych budynków? 

Nie. Pompy ciepła są polecane zarówno do nowych, jak i modernizowanych budynków starszego typu.. W zależności od zapotrzebowania – urządzenia mogą zastąpić dotychczasowy kocioł lub wesprzeć jego pracę. W przypadku modernizowanych budynków wyjątkowo dobrze sprawdzają się pompy ciepła typu split. Montaż tych jednostek odbywa się bowiem bez większej ingerencji w budynek i zagospodarowane już otoczenie.

6. Czy to na pewno ekologiczne?

Tak. Pompy ciepła do ogrzewania i ochładzania obiektów wykorzystują energię, która jest skumulowana np. w gruncie czy powietrzu. To energia odnawialna dzięki czemu pompy ciepła trafiają na listę urządzeń ekologicznych. Zużycie prądu jest niewielkie, w stosunku do ilości energii cieplnej, którą przekazują do instalacji grzewczej.  Pompy ciepła mogą być w 100% zasilane energią odnawialną ponieważ współpracują z PV. 

 7. Czy pompa ciepła obsługuje tylko centralne ogrzewanie? 

Pompy ciepła to urządzenia, które odpowiadają nie tylko za ogrzewanie budynków, ale też zai przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. W zależności od konkretnego zapotrzebowania na ogrzewanie wody użytkowej pompą ciepła może się odbywać na dwa sposoby::
A) z wykorzystaniem urządzenia, która służy przede wszystkim do ogrzewania domu,
B)  lub przy użyciu pompy ciepła dedykowanej wyłącznie do ogrzewania wody użytkowej.
W pierwszym przypadku pomp ciepła będzie ogrzewać wodę w instalacji c.o. i wodę użytkową w podłączonym z nią zasobniku. PC przeznaczona tylko do grzania wody użytkowej to rozwiązanie polecane między innymi. dla osób, które ogrzewają dom kotłem albo chcą zastąpić np. bojler elektryczny i jednocześnie znacznie obniżyć koszty ogrzewania wody użytkowej.

8. Czy montaż pompy ciepła jest tak trudny i drogi? 

To zależy. Koszt i zakres wszystkich prac związanych z montażem pompy ciepła w dużej mierze uzależniony jest od rodzaju urządzenia i warunków u Klienta. Większość jednostek montowanych w domach to jednak urządzenia typu powietrze/woda. Ich niewątpliwie dużą zaletą jest m.in. łatwy i szybki montaż. Nie wymaga on wykonywania większych prac budowlanych takich jak wykopy czy odwierty.